Станично-Луганський краєзнавчий музей – відділ Луганського обласного краєзнавчого музею (далі – ЛОКМ), який розташований за юридичною адресою: Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця-Луганська, Центральна (Леніна), буд 1., був відкритий 01 січня 1989 року, на підставі доручення Ради Міністрів УРСР від 11.06.1988 р. № 5705/26.
Музей був створений з метою ознайомлення відвідувачів з яскравою історією Станиці Луганської, життям та побутом місцевого населення.
До подій 2014р. музей був «Музеєм донського козацтва», так як основу експозиції складали експонати, що показували особливості життя та побуту донського козацтва.

Музейне зібрання налічує понад 2621 рідкісних та цікавих експонатів, з них – 1891 належать до предметів основного фонду. Це: знаряддя праці, фотографії, документи, одяг, предмети домашнього побуту та зброя XVIII – XX ст., які допомагають відобразити особливості етнографічної та культурної спадщина Станично-Луганського краю. Станично – Луганський краєзнавчий музей завжди був центром відродження та збереження історії краю.
Враховуючи вимоги сьогодення, Луганський обласний краєзнавчий музейпланує внесення змін щодо оформлення виставкових, експозиційних залів та представлення історії краю в більш різноплановому контексті і створити нові експозиційні зали.