Луганський обласний краєзнавчий музей (далі – ЛОКМ) був переміщений на підконтрольну Україні територію 03 квітня 2015 року згідно розпорядження керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації – голови обласної державної адміністрації Г.Г. Москаля
«Про внесення змін до Положення про Луганський обласний краєзнавчий музей у новій редакції» від 26 березня 2015 р.
В даний час музей розташований на базі колишнього Старобільського районного краєзнавчого музею у місті Старобільськ.
Слобода Більська заснована у 1686 році українськими козаками на території Острогозького Слобідського полку.
Згодом його перейменували в повітове місто Старобільськ. До цього часу на території міста та району збереглося чимало унікальних архітектурних споруд. Серед них і будівлі, в яких знаходиться музей.
В минулому це ремісниче училище вдови дійсного статського радника Д. А. Демєнкова, побудоване у 1895 році. Є пам’яткою архітектури ХІХ сторіччя місцевого значення.
Відділом Луганського обласного краєзнавчого музею є Станично-Луганський краєзнавчий музей, розташований в смт. Станиця Луганська, вул. Центральна, 1.
В штаті музею працює 8 науковців.